5 tipov ako dokáže pergola oživiť každú terasu

Pergoly na terasu síce patria medzi funkčné doplnky domácnosti, ale nespĺňajú iba praktickú funkciu. Rovnako dokážu priniesť priestoru istú dávku estetična a krásy. V nasledujúcom článku sme pre vás pripravili niekoľko tipov na to, ako nájsť pre svoju terasu ideálnu pergolu, ktorá rozžiari celý exteriér.

Inšpirujte sa:

1. Prírodný motív nikdy nie je zlý
Prírodná téma a motívy krajiny patria v našich domovoch medzi najvyhľadávanejšie. Na terasu sa takáto prírodná atmosféra hodí a správnym výberom pergoly ju môžete ešte viac zvýrazniť. Odporúča sa kombinovať drevo so zelenými odtieňmi, ktoré prinesú tú pravú pohodovú atmosféru (takmer) ako v prírode.

2. Samostatne alebo aj nie
Pergola môže na terase „stáť“ samostatne alebo môže byť pripevnená k strieške alebo obdobnému zariadeniu. Umiestnením pergoly môžete definovať určitú zónu napríklad vtedy, ak ju pripevníte nad priestor s lavičkou, hojdačkou či nad stôl so stoličkami.

3. Harmónia je dôležitá
Pre samostatne stojacu pergolu, ktorá vytvára niečo ako altánok sú typické mohutné trámy, ktoré dajú celej terase nádych robustnosti. Veľmi dobre sa kombinujú s jemnými doplnkami a so zeleňou, ktorá mohutnosť trámov potlačí. Čo sa týka farieb, pokojne stavte na kontrast. Tmavú pergolu môžete doplniť svetlými odtieňmi nábytku a podlahy alebo oživiť pestrými farbami v podobe farebných vankúšov či kvetináčov.

4. Veľkosť nerozhoduje
Priestor vašej terasy môže byť do určitej miery obmedzený. Vtedy nemôžete využiť obrovské pergoly, o ktorých sme hovorili doteraz . Našťastie aj menšie druhy pergól dokážu terasu zvýrazniť a byť zaujímavou kulisou v nudnom exteriéri.

5. Zázrak menom materiál
Užitočným doplnkom pergoly môže byť kúsok látky. Na pergolu môžete umiestniť záves, ktorý ochráni terasu pred nadmerným slnečným žiarením alebo vás a vašu rodinu pred zvedavými pohľadmi susedov. Odporúča sa siahať po závesoch z odolnejších materiálov.