Ako vybrať výsuvnú markízu?

Slnko je skvelé, ale nesmie ho byť príliš. Hlavne tam, kde si chce človek oddýchnuť. Slnkom zaliata terasa alebo lodžia sa potom môže premeniť na rozpálené peklo. Jasným favoritom sa potom stáva  výsuvná markíza chrániaca pred nežiaducimi slnečnými lúčmi, ale v prípade nutnosti aj dažďom.

Výber podľa tvaru a farby

Čo ovplyvňuje výber markízy, pokiaľ ide o tvar a farbu? Výsuvné markízy by mali farebne ladiť s farbou fasády, tvarom domu či strechy.

Podľa skúseností predajcov sú slovenskí zákazníci nároční, vyberajú si z celej škály farieb. Naopak nemeckí či švajčiarski zákazníci si vyberajú zo základných farieb, ktoré sú cenovo lacnejšie.

Pre voľbu konkrétneho typu je tiež dôležitá orientácia terasy aj to, ako potrebujete priestor tieniť. Pokiaľ ide o farby tieniacej textílie, je vhodné zvoliť také, ktoré sa ľahko udržujú. Obľúbená je napríklad strieborná, pretože je na nej špinu vidno najmenej.

Ak však máte dom blízko lesa alebo stromov (zvlášť nepríjemné sú brezy alebo lipy, pretože púšťajú miazgu), prípadne tam, kde nie je núdza o prach a popolček, je lepšie dať prednosť farebne „odolnejším“ prevedeniam.

Popri striebornej sa odporúča aj hnedá, prípadne prevedenie s jemnými prechodmi farieb. Z tohto pohľadu sú vhodné aj pruhované textílie, opäť na nich zašpinenie nie je tak vidno.

Tak to bolo pár rád a inšpirácii akú farbu a typ výsuvnej markízy zvoliť, ak ju budete kupovať.