Túžite po pergole alebo prístrešku? Pomôžeme vám s výberom

Posedenia v záhrade alebo na dvore domu, či už s priateľmi alebo rodinou, sú neoddeliteľnou súčasťou leta. Človek však túži vysedávať vonku nie len počas ideálnych dní. Určite by ste sa radi vonku naobedovali aj za horšieho počasia. Ak sa chcete vyhnúť priamemu slnku alebo popíjať šálku horúceho čaju za jemného popŕchania, riešením pre vás sú prístrešky a pergoly.

Ak ste už nad nimi uvažovali, ale ešte ste sa nepustili do výberu, predstavíme vám dostupné typy.

Zvoľte si materiál konštrukcie

Konštrukcia je zvyčajne dostupná v dvoch materiáloch, buď z dreva alebo hliníka. Výber závisí na vás. Dôležité je posúdiť, aký typ sa hodí viac k vášmu domu. Výber závisí tiež od toho, či ste otvorený modernému dizajnu, alebo dávate prednosť starej klasike.

Túžite po prístrešku, ktorý vám bude dávať tieň a zároveň vás ochráni pred dažďom?

V prípade, že túžite po pergole alebo prístrešku využiteľnom aj za horšieho počasia, zamyslite sa nad prekrytím strechy, poprípade aj bočných stien.

Na výber sú 3 varianty. K vidieckemu charakteru domu sa k prekrytiu strechy prístreška najviac hodia popínavky, rastliny, ktoré sa zvyknú ťahať po stenách a vytvárajú tak prírodný tieň. Sú klasickým a najromantickejším riešením, v zime vás však neochránia pred dažďom a snehom.

Stálym riešením je použitie pevného prekrytia. V prípade, že netúžite po uzavretom priestore, na výber máte systém, ktorý je zložený z lamiel. Ak zatúžite po príjemnom posedení v tieni, jednoducho lamely naklopíte.

Ak sa chcete vyhnúť trvalému prekrytiu pergoly, vhodným riešením je látkové tienidlo, ktorým jednoducho, v prípade potreby, priestor odkryjete.

Bývate v bytovom dome?

Ak nežijete v rodinnom dome, voľne stojaci prístrešok alebo pergolu veľmi nevyužijete. Ak sa však môžete popýšiť terasou alebo balkónom, aj pre vás máme riešenie. Vhodným typom sú pergoly, ktoré sú zachytené zadnou časťou o stenu, nie sú teda voľne stojace v priestore.

Či už bývate v rodinnom alebo v bytovom dome, pergoly a prístrešky sú architektonickými prvkami, ktoré vaše záhrady a terasy oživia a zároveň zútulnia.