Čím ťažšie, tým lepšie

Plastové okno nie je len sklenená výplň. Okrem nej ho tvorí rám, kovanie, tesnenie a ďalšie súčiastky. A to všetko niečo váži. Ak majú plastové okná správne fungovať, ľahko sa otvárať aj zatvárať, neprehýbať sa pod vlastnou váhou, musí byť profil rámu vyrobený z kvalitného materiálu.

Predstavte si, že chcete z obchodu odniesť ťažký nákup a predavačka Vám ho vloží do tenkého mikroténového sáčka. Ako ďaleko budete schopní nákup doniesť? Je zrejmé, že s igelitovou taškou by to išlo výrazne lepšie. Dôvodom je v oboch prípadoch pochopiteľne hrúbka použitého materiálu.

V prípade profilov, slúžiacich na výrobu plastových okien, je to rovnaké. Aj tam rozhoduje o kvalite a funkčnosti hrúbka materiálu. Úlohu pri tom hrá každá desatina milimetra. Keď si uvedomíte, čo všetko musí rám okna uniesť, uvedomíte si zároveň ako dôležité sú tieto údaje pre kvalifikované rozhodnutie pri jeho výbere.

Pre lepší príklad môžeme všetko vysvetliť na rozdiele medzi profilmi triedy A a B. Trieda A má hrúbku vonkajších stien 3 mm (± 0,2 mm), zatiaľ čo trieda o stupeň nižšia môže ponúknuť iba hrúbku 2,7 mm. Vďaka použitiu väčšieho množstva materiálu pri profiloch triedy A je potom plocha zvarenia o 10 až 15% väčšia, než už rozmerovo porovnateľných profilov triedy B.

Profily triedy A majú o 15-20% vyššiu pevnosť v rohoch ako profily triedy B. Výhodou hrubostenných profilov je aj lepšia stabilita a dlhšia životnosť. Vyššie hodnoty dosahujú tiež v pevnosti skrutkových spojov, ktoré hrajú dôležitú úlohu pri posudzovaní bezpečnosti a celkovej spoľahlivosti okien.

Hrúbka profilu plastového okna je jedným z najdôležitejších parametrov pri posudzovaní jeho kvality. Preto sa dodávateľa spýtajte na to, aká je sila vonkajšej steny profilov, z ktorých sú okná vyrobené. Rozhodujete totiž o tom, ako dlho a ako dobre Vám budú vaše plastové okná slúžiť.