Žalúzie si viete opraviť aj sami

Tak ako v minulosti boli v každom okne záclony, dnes na ich mieste môžeme vidieť žalúzie. A nie sú výsadou len panelákových bytov, ale aj rodinných domov. Tí z vás, ktorí si svoju domácnosť vybavili žalúziami, ktoré bránia prenikaniu ostrého slnečného svetla alebo chránia vaše súkromie, sa dozaista stretli s ich poškodením a následnou opravou.

Z čoho sa skladajú žalúzie

Žalúzie sa skladajú z retiazkového ovládania, ktoré slúži na natáčanie lamiel, vyťahovanie a spúšťanie žalúzií. Sú upevnené krytkami a vlascami. Tieto vlasce pomáhajú ovládať všetky lamely do zvolenej polohy a možno ich povoliť či napnúť pomocou kolíka. Všetky plastové súčiastky sa dajú v dnešnej dobe zohnať u väčšiny predajcov.

Najčastejšie problémy

Pretrhnuté retiazkové ovládanie žalúzií alebo uvoľnený silón sú najčastejšie poruchy, ktoré je potrebné opraviť. Ak máte doma vnútorné prevedenie žalúzií a staré okná, tak musíte najprv rozmontovať vnútorné sklo okna od vonkajšieho, aby ste sa k žalúziám vôbec dostali. Pri vonkajších máte o túto starosť menej a môžete sa pustiť rovno do opravy.

Roztrhnutá šnúrka

Najprv je potrebné odmontovať krytky na hornej hlavnej lište. Opatrne vyvliecť roztrhnutú šnúrku a vymeniť ju za novú, ktorá je bežne k zohnaniu. Vždy si dobre zapamätajte, kadiaľ má šnúrka viesť, aby ste ju nedali inam, a potom žalúzie nebudú fungovať ako majú.

Uvoľnené silóny

Ak sú uvoľnené silóny, môže sa stať, že sa žalúzie zaseknú v určitej polohe na jednej strane, a potom to vyzerá, ako keby sa u vás doma prehnal uragán. Preto je dôležité silón správne našponovať, aby po oboch stranách boli žalúzie v rovnakej úrovni.

Pokiaľ si však na tieto drobné opravy žalúzií sami doma netrúfate alebo predchádzajúca vaša snaha bola márna je možné kontaktovať firmu, ktorá žalúzie montovala, aby opravu vykonal odborník.