V hlavnej úlohe pergola

Obdobie od jari po jeseň je ideálne na stavbu oddychových miest ako pergola či altánok. Jednou z hlavných zásad je, aby tieto stavby boli schopné vzdorovať výkyvom počasia a zároveň i esteticky skrášlili váš pozemok pri rodinnom dome.

Stavbe pergoly sa budeme venovať najmä preto, že spolu s altánkom patrí k najžiadanejším exteriérovým stavbám. Na výber, ako sa k pergole dostať, máme z viacerých možností. Buď si zadovážite stavebnicovú otvorenú pergolu, alebo zastrešenú na zákazku. Rozdiel medzi nimi tkvie najmä v cene. Zatiaľ čo stavebnicový typ je lacnejší a poradí si s ním každý šikovnejší kutil, pergolu na zákazku vám postaví spoločnosť, ktorá sa výrobou a konštrukciou takýchto stavieb zaoberá. Samozrejme však musíte rátať s tým, že stavebnicový typ málokedy plne vyhovie individuálnych zvláštnostiam konkrétnej záhrady či terénu.

Pozor na nástrahy

Nielen pri kúpe pergoly, ale aj behom ich zhotovenia na mieru dbáme na to, aby sme sa v čo najväčšej miere vyhli zvýšenej kondenzácii vody, zatekaniu, vlhkosti od podlahy a podobným strašiakom kvalitného prevedenia pergoly.

Strecha musí dýchať

Pri zastrešených pergolách je najviac rizikovým miestom strecha. Tá si zaslúži naozaj kvalitnú izoláciu. Možnosť vlhkosti drevenej strešnej konštrukcie zvyšuje strecha pokrytá nepriedušnou krytinou. Odporúča sa tie vytvorenie odvetrávacích kanálikov. Čo sa týka podlahy, umiestňujeme ju aspoň 40 centimetrov nad zem, čím drevené prvky vydržia dlhšie.

Stavebnicová alebo na mieru?

Ako sme už spomínali, najvyužívanejšou voľbou pergoly je stavebnicový typ. Výška tohto typu dosahuje zväčša okolo 2,5 metra, dĺžka je rôzna. Závisí od preferencií jej budúceho majiteľa. Ak sa rozhodnete pre stavbu na mieru, môžete od spoločnosti očakávať aj ponuku v podobe 3D návrhu, ktorý počítaj ako so vzhľadom, typom, tak aj rozmermi domu a záhrady.

Oddych a pár krokov od kuchyne

Aj pri umiestňovaní pergoly v záhrady by ste mali myslieť čo najviac prakticky. Pergolu umiestnite na tichšom mieste, najlepšie blízko zelene či priamo v nej. Ideálne tiež je, ak máte z pergoly do kuchyne len pár krokov. Aj k pergolám patrí záhradný nábytok, v ktorom budete mať odložené hrnčeky či taniere na záhradnú grilovačku.

Z akého dreva?

Hlavným stavebným materiálom pri stavbe pergol býva väčšinou borovicové a smreková drevo. Ak však chcete odolnejšiu stavbu, vyberte si pergolu z bukového či dubového dreva.