Spríjemnite si letné večery pergolou

Leto je síce ešte stále v nedohľadne, no pripravovať sa naň určite neuškodí. Ak sa aj vy neviete dočkať, kedy si v teplý letný večer sadnete do svojej záhrady a budete si vychutnávať oddych a krásu vašej záhrady, máme pre vás tip, ako si túto atmosféru vylepšiť ešte viac. Pergola.

Pergolu ako takú môžeme vo všeobecnosti charakterizovať ako otvorený záhradný objekt, ktorý má jednoduchú rámovú konštrukciu. Často sú to len stĺpy zavedené do zeme a strecha. Jej tvar, veľkosť a celkový štýl by mal zodpovedať nielen štýlu, v akom máte postavený dom, ale aj štýlu, v ktorom je vytvorená vaša záhrada.

Čo so slnkom?

Pergola sa zvyčajne nachádza na južnej strane domu, a preto je v prvom rade potrebné vyriešiť jej tienenie. Využiť môžeme slnečník, markízu či plátno. Veľmi autenticky a originálne pôsobí pergola, ktorá je husto obrastená popínavými rastlinami či kvitnúcimi kvetmi.

Aj murované pergoly majú svoje čaro

Drevené pergoly sú charakteristické svojimi mriežkami, ktoré nahrádzajú stenu. Ich hlavnou funkciou je zabrániť slnečným lúčom, aby nám neznepríjemňovali letné posedenie v záhrade. Pergola však nemusí byť vyslovene len z dreva, veľmi obľúbenými variantmi sú aj murované pergoly, ktoré stavbe dodajú archaický nádych. Ocenia to najmä romantici, ktorí chvíľky so svojimi láskami trávia najradšej vo svojej vlastnej záhrade.

Pergola miluje popínavé rastliny 
Pergola si priam sama pýta, aby sa okolo nej ťahali nejaké popínavé rastliny, prípadne rastliny s kvitnúcimi kvetmi, ktoré čaro dodajú najmä na jar. Ak ste sa aj vy rozhodli pre kvetinový variant, myslite na to, že hustota mriežok by mala byť o niečo menšia, ako by to bolo v prípade pergoly bez popínavých rastlín.

Dokonalosti chýba už len kozub 
Ako sme už spomínali, záhrada je miestom ako stvoreným pre relax a posedenie v záhrade. Aby boli posedenia s rodinou či priateľmi dokonalé, zakomponujte do nej aj krb, v ktorom si môžeme buď grilovať alebo len tak si vychutnávať praskanie horiaceho dreva.