Slnolamy predstavujú vhodné tienenie aj do zimných záhrad

Interiérové, alebo exteriérové tienenie dnes nájdete v každej domácnosti. Ide o veľmi praktický prvok, ktorý ochraňuje bývanie pred slnečnými lúčmi a teplom. Medzi najčastejšie využívané tienenie môžeme považovať žalúzie a rolety, no v súčasnosti sa už často využívajú aj slnolamy. Tie sa niekedy využívali predovšetkým v administratívnych a verejných budovách, dnes sa s nimi stretávame aj pri rodinných domoch.

Prečo si zvoliť práve slnolamy?

Medzi žalúziami a slnolamami je zásadný rozdiel, ktorý spočíva predovšetkým v materiáli a v ich pohyblivosti. Toto tienenie sa vyznačuje skutočne pevnou konštrukciou, ktorá je usadená pred oknami. Na ich výrobu sa využíva najčastejšie hliník, alebo kvalitné drevo. Poznáme však aj firmy, ktoré ponúkajú sklenené slnolamy v rozličných farebných vyhotoveniach.

Slnolamy na rozdiel od žalúzií majú fixne určenú polohu lamiel, to znamená, že ich nemožno natáčať. Uhol natočenia je od 0° do 90° a vďaka tomuto systému je zaručené dokonalé tienenie – objekt je chránený aj pri veľmi silných slnečných lúčoch. Existujú však aj slnolamy, ktoré sa natáčajú v závislosti od polohy slnka na oblohe. Poznáme niekoľko typov slnolamov, ktoré sa od seba odlišujú tvarom, ale aj šírkou. Môžu byť ploché, ale tiež oblúkové v tvare písmena C. Ich šírka sa najčastejšie pohybuje od 10 do 40 cm.

Aké by mali mať slnolamy vlastnosti?

Je dôležité, aby bola ich konštrukcia pevná, pretože musia odolávať vplyvom počasia – vetru, dažďu, krupobitiu, aj snehu. Kvalite ich vyhotovenia musí byť vysoká, inak by nemuseli spĺňať svoj účel.

Ako možno slnolamy využiť?

Ako sme už spomenuli, toto tienenie sa využívalo predovšetkým na verejných budovách a dnes sa s nimi stretávame aj u rodinných domov. Ak máte doma aj zimnú záhradu, môžete ju využiť aj pri nej. Na konštrukciu zimnej záhrady sa umiestňujú pevné slnolamy, vďaka ktorým nebude v zimnej záhrade nepríjemne horúco.