Rôzne typy a prevedenia roliet

Rolety a žalúzie patria medzi najčastejšie využívané druhy okenného tienenia. Prinášajú dokonalý komfort, tienenie, súkromie, úsporu energie, ochranu pred víchricami, búrkami a inými vplyvmi počasia. Každý, kto má záujem o exteriérové tienenie, má možnosť si vybrať z viacerých možností – rolety sa líšia nielen materiálom zhotovenia, ale tiaž aj ich vonkajším osadením.

Možnosti osadenia exteriérových roliet

Ako sme už spomenuli, rolety sa od sebe líšia svojim prevedením, teda spôsobom, ako sa osádzajú. Môžeme rozlíšiť vonkajšie rolety predokenné, nadokenné, alebo zaomietacie rolety.

Predokenné vonkajšie rolety patria k najviac využívaným okenným tieneniam. Tento typ má viditeľný box, do ktorého sa rolety zasúvajú. Rolety majú schopnosť nielen zatieniť interiér, ale ochraňujú tiež okná pred prudkým dažďom, krúpami, alebo vetrom. Sú veľmi odolné voči vypáčeniu a tak chránia bývanie aj pred možnými vlámaniami. Vyznačujú sa odolnosťou, kvalitou a širokou farebnou škálou prevedenia.

Zaomietacie rolety sa často označujú aj ako vonkajšie podomietkové rolety. Tento typ roliet má zaomietateľný box, to znamená, že nábal s boxom je zateplený a po omietnutí sa stáva súčasťou fasády. Box je zo spodnej strany osadený montážnou klapkou, ktorá umožňuje jednoduchý prístup pri montážnych prácach. Zaomietacie rolety sa využívajú hlavne pri novostavbách, alebo pri rekonštrukciách domov, výmene okien a podobne. Možno ich ovládať šnúrou, popruhom, kľukou, alebo aj motorom.

Nadokenné rolety majú komorový box a samotné rolety umiestnené v okennom priestore. Vodiace lišty sa vyznačujú dostatočným tesnením a samotný komorový box je tiež izolovaný. Nadokenné rolety sú odolné proti vlámaniu a majú aj zaistenie proti nadvihnutiu panciera. Ovládajú sa pomocou motora, kľukou, alebo popruhom.