Predokenné rolety sú vešmi obľúbené

Predokenné, nazývané aj vonkajšie rolety sa na tienenie využívajú skutočne veľmi často. Pri nových domoch, alebo pri každej prerábke sú už takmer samozrejmosťou rovnako, ako interiérové rolety, alebo žalúzie. Okrem toho, že dokážu vaše bývanie dokonalo zatieniť, sú plne schopné ochrátniť aj samotné okná pred prudkým dažďom, alebo silným vetrom. Ich veľkou výhodou je aj skutočnosť, že ich možno zamykať, čo predstavuje aj určitý spôsob zabezpečenia svojich domovov. Preto ak premýšľate o roletách, nespravíte chybu ak si zvolíte tie predokenné.

Aké typy vonkajších roliet poznáme?

Kedysi boli najrozšírenejšie drevené rolety, neskôr prišli na rad plastové a v súčasnosti najviac záujemncov preferuje asi hliníkové rolety. Každý typ roliet mal svoje pozitíva a negatíva – niektoré z roliet boli celotieniace, dymové, alebo dokonca priehľadné. Hliníkové a plastové rolety sa dokonca vyznačovali širokou škálou farieb, farebnou stálosťou, odolnosťou a dokonca aj izolačnými vlastnosťami.

Základné vlastnosti jednotlivých typov roliet

Začneme pri drevených roletách, ktoré sa začaly využívať ako prvé. Ich najväčšou výhodou je, že pôsobia veľmi prirodzene, nenútene a prinášajú aj do moredných domovov kúsok prírody. Samozrejme pre niektorých môže byť nevýhodou, že drevené rolety nie je možné navynúť do takého malého bubna, ako iný typy roliet. Plastové rolety môžeme zaradiť medzi najviac vyhľadávané a využívané v domácnostiach. Sú cenovo dostupné, vyznačujú sa dobrou protihlukovou izoláciou a dokážu šetriť tepelnú energiu. Hliníkové rolety patria medzi najmodernejšie, ale samozrejme sú viac finančne náročné. Sú stálofarebné a vyznačujú sa dlhou životnosťou. Ak sú rolety stiahnuté, tak sa vzýši aj bezpečnosť samotného bývania. Hliníkové rolety sú pevné a tak dokážu ochrániť každé okno pred silným vetrom, alebo dažďom.